м. Київ м. Біла Церква

Чи дадуть громадянам час на зміну цільового призначення землі?

Чи дадуть громадянам час на зміну цільового призначення землі?

 

Закон і бізнес (1226) 07.08—13.08.2015, ПЕТРО ОЛЕФІРЕНКО

У Верховній Раді намагаються вирішити, чи потрібно давати громадянам час для зміни цільового призначення земельних ділянок. У свою чергу експерти переконані, що відповідне право українці повинні мати на постійній основі, а обмежувати його немає жодної практичної необхідності.

Пільговий період

Група народних депутатів підготувала проект «Про внесення змін до Перехідних положень Земельного кодексу України (щодо зміни цільового призначення земельних ділянок в окремих випадках)» (№1463). Відповідно до нього на період до 1 січня 2017 р. громадяни, яким належать земельні ділянки сільськогосподарського призначення для колективного чи індивідуального садівництва, мають отримати право змінити цільове призначення ділянки на категорію «землі житлової чи громадської забудови».

Для цього необхідно, щоб земля відповідала низці умов. Так, її загальна площа не повинна перевищувати 0,1 га, а розташовуватись вона має у межах населеного пункту.

При цьому проект передбачає досить простий механізм зміни цільового призначення ділянок. Воно здійснюватиметься з моменту подання заяви її власника до місцевого органу земельних ресурсів, а затвердження проекту землеустрою не потребуватиме відповідного рішення органів місцевого самоврядування.

«Чимало людей, вирішуючи свої житлові питання, зводять будинки на території дачних товариств та переїжджають на постійне проживання. Також громадяни, придбавши такі земельні ділянки, використовують їх для будівництва житла або комерційної нерухомості», — пояснюють необхідність змін нардепи.

При цьому, наголошують ініціатори змін, процедура зміни цільового призначення таких ділянок бюрократизована та корумпована. Тому для більшості охочих стало майже неможливо легітимізувати використання своєї землі. Самовільне ж її використання не за призначенням може викликати конфлікт із законом.

Подовжити строк

Якщо б навіть парламент ухвалив ініціативу вже восени, а Президент не розмірковував, перш ніж закріпити документ своїм підписом, то громадяни все одно мали б лише трохи більше року на те, щоб скористатись положеннями закону. Звернули увагу на досить стислі терміни і в головному науково-експертному управлінні ВР. Фахівці наголосили, що запропонований порядок повинен діяти постійно, а не впродовж обмеженого періоду.

Експерти нагадали, що відповідно до ЗК громадяни мають право на отримання із земель державної та комунальної власності безоплатно у власність або в оренду земельних ділянок для ведення індивідуального чи колективного садівництва, які можуть використовуватися для зведення необхідних

будинків та господарських споруд тощо. «У силу різних життєвих ситуацій зазначені будинки нерідко використовуються для постійного проживання. У такому разі виникає питання про легалізацію цього становища, зокрема шляхом зміни цільового призначення відповідних земель, переводу їх у категорію житлової та громадської забудови», — зазначається в експертному висновку. При цьому фахівці підкреслюють, що право на зміну цільового призначення своїх ділянок повинні мати не тільки ті громадяни, які вже «побудувались», а й ті, котрі отримають землю в майбутньому.

Розглянувши проект, члени парламентського комітету з питань аграрної політики та земельних відносин рекомендували відхилити його. З одного боку, таке рішення означатиме, що громадяни отримають шанс на постійне, а не тимчасове розв’язання проблеми. Водночас принаймні ще деякий час зберігатимуться нинішні норми.

В цей період власники дачних будинків можуть скористатись альтернативним способом вирішення питання. Так, відповідно до закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо

переведення садових і дачних будинків в житлові будинки і реєстрацію в них місця проживання» громадяни мають можливість прописатись і офіційно жити в своїх присадибних будиночках. Для цього власники дачних хатинок повинні подати заяву, копію документа про право власності на таку споруду, письмову згоду співвласників на переведення будинку в житловий і звіт про проведення технічного огляду дачного або садового будинку з висновком про його відповідність державним будівельним нормам. Задовольнити цю вимогу місцева рада має протягом місяця.

Таким чином, хоча статус земельної ділянки і не зміниться, але громадянам вдасться розв’язати низку проблем. Зокрема щодо отримання паспорту, соціальних виплат, медичної допомоги тощо. Остаточного ж вирішення питання доведеться чекати і надалі.

 

 
 



Задати питання адвокату:

(не публікується на сайті)
(не публікується на сайті)