Постанова КЦС ВС від 26.11.2019 № 241/402/19 (61-8390св19):
http://reyestr.court.gov.ua/Review/85934579
Ключові тези:
Стаття 141 СК України визначає, що мати та батько мають рівні права та обов`язки щодо дитини, незалежно від того, чи перебували вони у шлюбі між собою, чи розірвано шлюб і чи проживають вони разом чи окремо.
Відповідно до частини другої статті 141 СК України, розірвання шлюбу між батьками, проживання їх окремо від дитини не впливає на обсяг їхніх прав і не звільняє від обов`язків щодо дитини.
Згідно із статтею 11 Закону України «Про охорону дитинства», кожна дитина має право на проживання в сім`ї разом з батьками або в сім`ї одного з них та на піклування батьків. Батько і мати мають рівні права та обов`язки щодо своїх дітей. Предметом основної турботи та основним обов`язком батьків є забезпечення інтересів своєї дитини.
Так, відповідно до частини першої статті 162 СК України, якщо один з батьків або інша особа самочинно, без згоди другого з батьків чи інших осіб, з якими на підставі закону або рішення суду проживала малолітня дитина, або дитячого закладу (установи), в якому за рішенням органу опіки та піклування або суду проживала дитина, змінить її місце проживання, у тому числі способом її викрадення, суд за позовом заінтересованої особи має право негайно постановити рішення про відібрання дитини і повернення її за попереднім місцем проживання.
Системний аналіз вказаної норми у контексті наявності спору батьків щодо місця проживання дитини дозволяє дійти висновку, що положення цієї статті покликані захистити права того з батьків, з ким на підставі рішення суду визначено проживання дитини, від неправомірних дій другого з батьків щодо зміни її місця проживання.
Аналогічний правовий висновок зроблено у постанові Великої Палати Верховного Суду від 29 травня 2019 року у справі № 357/17852/15-ц (провадження № 14-199цс19).
Апеляційним судом встановлено, що діти навчаються у школі, молодша дитина відвідує дитячий заклад, діти батьком забезпечені рівнем життя, необхідним для їх розвитку.
Суд апеляційної інстанції врахував зазначені положення закону та з`ясував, що на час розгляду справи судами місце проживання дітей встановлено ні судом, ні органом опіки та піклування не було, а тому вимога про відібрання дитини на підставі частини першої статті 162 СК України є передчасною та задоволенню не підлягає.
Відповідно до частини першої статті 170 СК України суд може постановити рішення про відібрання дитини від батьків або одного з них, не позбавляючи їх батьківських прав, у випадках, передбачених пунктами 2-5 частини першої статті 164 цього Кодексу, а також в інших випадках, якщо залишення дитини у них є небезпечним для її життя, здоров`я і морального виховання.
Пунктами 2-5 частини першої статті 164 СК України передбачено, що мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він: ухиляються від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини; жорстоко поводяться з дитиною; є хронічними алкоголіками або наркоманами; вдаються до будь-яких видів експлуатації дитини, примушують її до жебракування та бродяжництва.
Оскільки наявність жодної із вказаних підстав для відібрання дитини судами не встановлена, позовні вимоги про відібрання дітей на підставі частини першої статті 170 СК України також задоволені бути не можуть.
Таким чином, апеляційний суд на підставі належним чином оцінених доказів, поданих сторонами, встановивши, що місце проживання дітей судом не визначалось, діти проживають за місцем своєї реєстрації зі своїм батьком, дійшов правильного висновку про відсутність протиправних дій зі сторони відповідача та про відсутність підстав для задоволення позову ОСОБА_3 про відібрання малолітніх дітей та передання дітей матері.
Доводи касаційної скарги щодо наявності перепон зі сторони відповідача у спілкуванні дітей з матір`ю та щодо доцільності проживання їх разом з нею, а не з батьком не можуть бути прийняті до уваги, оскільки вони не можуть бути предметом розгляду у цій справі, так як позовних вимог про визначення місця проживання дітей, встановлення порядку спілкування з дитиною ОСОБА_3 заявлено не було.
Канал ЦДСП у "Telegram": https://t.me/cdoslidzennasp