м. Київ м. Біла Церква

Керуючий Адвокатського бюро "Поліщук та партнери" 18.06.2015 року взяв участь у засіданні Ради адвокатів Київської області

За розкол адвокатури – до відповідальності?

 

18 червня 2015 року відбулося чергове засідання Ради адвокатів Київської області, під час якого вирішилося декілька знакових питань для захисників Київщини. Зокрема, прийнято рішення про запровадження та поширення серед адвокатів Київської області типового «Адвокатського досьє», оновлено склад Комісії з оцінювання якості, повноти та своєчасності надання адвокатами безоплатної правової допомоги, а також обговорені деякі аспекти притягнення захисників до дисциплінарної відповідальності у разі їх зловживання своїм правом на захист з боку органу адвокатського самоврядування.

Однак перш ніж перейти до розкриття порядку денного засідання, хотілося б наголосити на одному моменті, що був озвучений головою КДКА Київської області Галиною Ковбасінською вже майже під час завершення засідання. У відповідь на репліку членів Ради про необхідність підтримання колег, які знаходяться у скрутному життєвому становищі, Галина Василівна зазначила: «Добре, аби нам самим не знадобилася допомога найближчим часом. Розумієте, нещодавно під час одного з публічних заходів за участі поважних юристів, суддів, представників Міністерства юстиції одним з адвокатів Київської області (за сумісництвом – досить відомою публічною особою, - прим. Автора) було сказано про надзвичайно низькі етичні стандарти та професійний рівень сучасної адвокатури, про необхідність переформатування адвокатури. Може йдеться про підпорядкування адвокатської діяльності Міністерству юстиції?». 

Такі слова надзвичайно обурили учасників засідання Ради адвокатів Київської області. Не те щоб комусь з представників органу адвокатського самоврядування хотілося обмежувати свободу слова будь-кого з адвокатів, але за таких умов, в такому контексті і при тих натяках, які відчувалися з-поміж рядків (навести «жорсткий» лад у адвокатурі, дати значні «вольності» адвокатам, що надають безоплатну правову допомогу), все це можна тлумачити як поширення ідей розколу адвокатури, позбавлення її інституціональної незалежності. А тут вже недалеко й до порушення ст. 12 Правил адвокатської етики «Повага до адвокатської професії», в якій сказано, що «всією своєю діяльністю адвокат повинен стверджувати повагу до адвокатської професії, яку він уособлює, її сутності та громадського призначення, сприяти збереженню та підвищенню поваги до неї в суспільстві; цього принципу потрібно дотримуватись у всіх сферах діяльності адвоката: професійній, громадській, публіцистичній та інших». Адже кожному з адвокатів неприємно чути, що його професія – «гальмо» у будь-чому. Як би там не було, за словами представників КДКА, якщо до них надійдуть відповідно задокументовані сигнали щодо цього адвоката (можливо, подібні твердження поширювалися ще деінде), вони обов’язково розглянуть питання щодо відкриття дисциплінарного провадження.

А тепер повернімося до безпосереднього перебігу засідання Ради від 18 червня 2015 року.

Як відомо, відповідно до Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність» та Правил адвокатської етики, кожен адвокат повинен чесно, розумно, сумлінно, законно, компетентно, добросовісно, кваліфіковано виконувати свої професійні обов’язки. Приписи діючого законодавства не містять вимог до ведення адвокатського досьє, але з давніх-давен адвокати Київщини вели досьє. Крім того, члени Ради зазначили, що на їх погляд сьогодні неможливо якісно здійснювати захист клієнта без ведення досьє. Особливої уваги потребує розуміння п.4 ч.1 ст. 23 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» в якій зазначено, що забороняється проведення, огляду, розголошення витребування чи вилучення документів, пов’язаних із здійсненням адвокатської діяльності. В разі порушення вимог закону, ці документи (речі, електронні або цифрові носії, фото відео) не можуть бути використані, як докази обвинувачення. Таким чином, ведення адвокатського досьє, окрім суто презентаційної функції (і прокурор, і суддя, і клієнт побачать, що адвокат дійсно провадить роботу), надасть можливість аналізувати позицію по справі на різних етапах провадження по справі, яку адвокат веде зараз, або по аналогічним справам. Крім того досьє стане беззаперечним доказом об’єму та якості надання правової допомоги, гарантом при зверненні клієнта до дисциплінарної 

палати. Сьогодення дає можливість вести такі досьє як на паперовому носії, так і в електронному вигляді. Тож Рада адвокатів Київської області після остаточного узгодження змісту досьє здійснюватиме поширення його типового виду як у друкованому вигляді (безкоштовно), так і в електронному (буде доступно для завантаження на веб-сайті Ради).

Значну увагу члени Ради приділили обговоренню сучасного стану дотримання гарантій адвокатської діяльності. Проте цього разу йшлося про зворотній бік цих гарантій – а саме, коли адвокати зловживають своїми правами на захист з боку органів адвокатського самоврядування. Йдеться про випадки, коли адвокати почали ідентифікувати приміщення, до яких адвокат не має жодного відношення, як адвокатське. Це робиться для того, аби «убезпечити» квартиру або офіс когось з клієнтів від обшуку чи інших слідчих дій з боку правоохоронних органів. Крім того, коли вже з такими «об’єктами» починають проводити слідчі дії, то адвокати телефонують до Комітету захисту адвокатів з проханням втрутитися в ситуацію. Такі випадки «адвокатського прикриття» вже були неодноразово зафіксовані членами Комітету при виїзді за адресами проведення слідчих дій. На думку членів Ради така практика є неприпустимою, адже коли за дверима, на яких є адвокатське попередження (тобто, що це приміщення є власністю адвоката), працює комерційна структура, діяльність якої не залишає сумніву про приналежність до криміналу, серед адвокатів й починають ширитися висловлення, про які йшлося на початку статті. 

Оскільки адвокати такими діями ганьблять адвокатське співтовариство та власну професійну діяльність, то членами Ради було прийнято рішення, відповідно до якого, у разі виявлення подібних ситуацій у майбутньому, члени Комітету захисту прав адвокатів будуть складати Акт про відсутність підстав для участі у проведенні таких слідчих діях, а до КДКА будуть передаватись матеріали про притягнення таких адвокатів до дисциплінарної відповідальності.

Також під час засідання Ради відбулися певні урочисті заходи. Зокрема, був переобраний склад Комісії з оцінювання якості, повноти та своєчасності надання адвокатами безоплатної правової допомоги. До комісії були обрані адвокати Київської області Марія Островська, Олександр Байдик та Леонід Топал.

Не обійшлося й без традиційного прийняття присяги адвоката і видачі свідоцтв про право на заняття адвокатською діяльністю.Щоправда, цього разу до лав адвокатури приймали усього двох осіб, чого не було вже досить давно. Однак для новообраних адвокатів Миколи Кіккаса та Альони Міненко все було по справжньому – оголошення присяги, привітання голови Ради Петра Бойко, напутні слова інших адвокатів, зокрема Олега Чернобая та Регіни Гусейнової.

Певна затримка відбулася під час розгляду звернень осіб, які склали кваліфікаційний іспит в КДКА Київської області, щодо направлення їх на стажування. З-поміж 47 осіб, які вдало склали іспити, було 13 осіб, до яких у членів Ради виникли певні питання. Зокрема, йшлося про колишніх співробітників правоохоронної системи, щодо яких були негативні відгуки в мережі Інтернет або відносно яких проводилася «люстрація». Підкреслимо, що з формальної точки зору, відповідно до букви закону, жодних запитань до цих стажистів не повинно було бути, але інколи розвиток суспільних відносин йде поперед їх нормативного урегулювання, тож членами Ради було прийнято компромісне рішення поспілкуватися з такими особами особисто, щоб розставити всі крапки над «і». За результатами співбесід усім кандидатам було видане направлення на стажування (окрім тих, хто не з’явився).

Також під час засідання були розглянуті й деякі інші питання поточної діяльності Ради.

 
 



Задати питання адвокату:

(не публікується на сайті)
(не публікується на сайті)