Не підлягає спеціальній конфіскації майно, яке використовувалось як знаряддя злочину та належить на праві спільної власності кільком особам, якщо співвласники не знали й не могли знати про його незаконне використання.
У справі №676/2199/19 Верховний Суд вирішував питання про скасування рішень попередніх інстанцій у частині конфіскації речових доказів — автомобіля та свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу.
Постановою від 9.04.2020 колегія суддів ВС задовольнила вимоги касаційних скарг та скасувала оскаржувані рішення в частині вирішення питання щодо речових доказів. Згідно з позицією колегії, вирішуючи питання про долю речових доказів, апеляційний суд не звернув уваги на вимоги ч.5
ст.96-2 Кримінального кодексу, якими передбачено, що спеціальна конфіскація не застосовується до грошей, цінностей та іншого майна, зазначених у цій статті, які згідно із законом підлягають поверненню власнику (законному володільцю).
Тобто, установивши, що автомобіль на праві власності зареєстрований за особою, яка не знала про незаконне його використання, та конфісковуючи 1/2 частину транспортного засобу та свідоцтво про його реєстрацію, апеляційний суд допустив неправильне застосування кримінального закону.
Підготували Наталія Матвійчук, юрист GOLAW, адвокат; Анна Козіна, помічник юриста GOLAW